Κοκλώνη Γωγώ Κοκλώνη Γωγώ Κοκλώνη Γωγώ Κοκλώνη Γωγώ Κοκλώνη Γωγώ Κοκλώνη Γωγώ Κοκλώνη Γωγώ Κοκλώνη Γωγώ Κοκλώνη Γωγώ

Η Γωγώ Κοκλώνη αθλήτρια του στίβου. Έχει σημειώσει μεγάλες επιτυχίες στον Κλειστό και Ανοιχτό Στίβο.

Γεννημένη στις 7 Μαΐου του 1981, στην Αθήνα και μεγάλωσε στο Αιγάλεω. Ξεκίνησε τον αθλητισμό (ρυθμική και ενόργανη) σε ηλικία 4 ετών και τον στίβο σε ηλικία 9 ετών.  Τελείωσε το αθλητικό Γυμνάσιο και Λύκειο Περιστερίου. Σε ηλικία 14 ετών γράφεται στον Πανελλήνιο Σύλλογο και έμεινε μέχρι το 2009.  Μετά συνέχισε στον Αθλητικό Σύλλογο της ΑΕΚ μέχρι και σήμερα.

• Δημήτριος Φιλίνδρας.

Διακρίθηκε στα:  60μ., 100μ. και 4Χ100μ.

Συμμετοχές – Διακρίσεις σε Πανελλήνιους - Διεθνείς αγώνες

1999

• Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  εφήβων – νεανίδων Ανοιχτού Στίβου στην Λάρισα, κατέκτησε την 1η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 12.18.
  • Βαλκανικό Πρωτάθλημα  εφήβων – νεανίδων Ανοιχτού Στίβου στην Κομοτηνή  κατέκτησε την 3η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 12.17.  Συμμετείχε ακόμα και με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 100 αποτελούμενη από τις Ζουρνατζή – Δημόγλου – Ξυλάκη και την ιδία, κατέκτησαν την 2η θέση με επίδοση 47.67.

2000

• Πανελλήνιο Πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων Κλειστού Στίβου στην Αθήνα, κατέκτησε την 1η θέση (στα 60μ.) με επίδοση 7.49.
  • Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  εφήβων – νεανίδων Ανοιχτού Στίβου στην Καβάλα, κατέκτησε την 1η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 12.30.
  • Βαλκανικό Πρωτάθλημα  εφήβων – νεανίδων Ανοιχτού Στίβου στην Κοστάντζα  κατέκτησε την 4η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 12.42. Συμμετείχε ακόμα και με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 100 αποτελούμενη από τις Δεληνικόλα – Δημόγλου – Διακάτου και την ιδία, κατέκτησαν την 3η θέση με επίδοση 48.72.

2001

• Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Κλειστού Στίβου στην Αθήνα, κατέκτησε την 2η θέση (στα 60μ.) με επίδοση 7.33.
  • Βαλκανικό Πρωτάθλημα  ανδρών – γυναικών Κλειστού Στίβου στην Αθήνα,  κατέκτησε την 3η θέση (στα 60μ.), με επίδοση 7.44.
  • Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2001 ανδρών – γυναικών Κλειστού Στίβου στη Λισσαβώνα, όπου έφτασε μέχρι τα ημιτελικά, με επίδοση 7.33.
  • Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στην Αθήνα, κατέκτησε την 2η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 11.44.  Την 1η θέση είχε πάρει η Κατερίνα Θάνου.
  • Μπρούνο Τζάουλι ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στην Φιλανδία, με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 100 αποτελούμενη από τις Κατερινά Θάνου – Φρόσω Πατσού – Όλγα Καϊδατζή και την ιδία, κατέκτησαν την 1η θέση.
  • Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2001 ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου του Έντμοντον, κατέκτησε την 6η θέση με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 100 αποτελούμενη από την ίδια, τη Φρόσω Πατσού, την Όλγα Καϊδατζή και την Κατερίνα Θάνου με επίδοση 43.25.
  • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στην Ολλανδία, για αθλητές κάτω των 23 ετών,  κατέκτησε την 7η θέση (στα 100μ.).  Συμμετείχε και με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 100 κατέκτησε την 5η θέση.

2002

• Διεθνές Μίτινγκ κατέκτησε την 3η θέση (στα 60μ.), με επίδοση 7.20.
  • Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Κλειστού Στίβου της Βιέννης, κατέκτησε την 3η θέση (στα 60μ.) μπροστά από μεγαθήρια του Ευρωπαϊκού στίβου, με επίδοση 7.22. Στα προκριματικά έκανε επίδοση 7.17.
  • Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου του Μονάχου, κατέκτησε την 9η θέση (στα 100μ.), μένοντας εκτός τελικού για ελάχιστα εκατοστά του δευτερολέπτου.

2003

• Συμμετείχε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Κλειστού Στίβου στο Μπίρμπιινχαμ, όπου έφτασε μέχρι τα ημιτελικά.
  • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου του Bydgoszcz της Πολωνίας, για αθλητές κάτω των 23 ετών,  κατέκτησε την 1η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 11.33.
  • Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στο Παρίσι, με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 100.

2004

• Συμμετείχε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Κλειστού Στίβου στη Βουδαπέστη.
  • Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 100 αποτελούμενη από τις Μαρίνα Βασαρμίδου – Φρόσω Πατσού – Μαρία Καρασταμάτη και την ιδία, χωρίς διάκριση.

2005

• Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου της Μαδρίτης, κατέκτησε την 2η θέση (στα 60μ.), με επίδοση 7.18. Στα προκριματικά, ημιτελικά έκανε νέο ατομικό ρεκόρ 7.14, που ήταν η κορυφαία επίδοση στην Ευρώπη το 2005.
  • Διεθνές Μίτινγκ Grand Prix ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΕΙΑ IAAF,  κατέκτησε την 3η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 11.33.
  • Βαλκανικό Πρωτάθλημα  ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβουστο Νόβισαντ, κατέκτησε την 1η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 11.36.

2006

• Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στα Τρίκαλα, κατέκτησε την 1η θέση (στα 100μ.) με επίδοση 11.44.
  • Μπρούνο Τζάουλι ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στην Θεσσαλονίκη, κατέκτησε την 1η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 11.38, προσφέροντας 8 υπερπολύτιμους πόντους στη γυναικεία Εθνική ομάδα, που τη βοήθησαν στην άνοδο στη Super League.
  • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στο Γκέτεμποργκ Ξεκίνησε τις προσπάθειές της στην 4η προκριματική σειρά, όπου παρά την κακή εκκίνηση έτρεξε την απόσταση σε 11.29, τερματίζοντας στην 3η θέση και σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ. Ωστόσο, τα πράγματα έγιναν δύσκολα στη συνέχεια καθώς είχε να αντιμετωπίσει 5 σπουδαίες Ευρωπαίες σπρίντερ. Τερματίζοντας στην 5η θέση με 11.29 και ισοφαρίζοντας το ατομικό της ρεκόρ, δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό για 0,003δευτ., στον οποίο περνούσαν οι τέσσερις πρώτες από κάθε σειρά, μολονότι στην 1η ημιτελική σειρά η 4η αθλήτρια που προκρίθηκε με επίδοση 11.41.
  • Παγκόσμιο Κύπελο ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στην Αθήνα, κατέκτησε την 6η θέση (στα 100μ.).

2007

• Βαλκανικό Πρωτάθλημα  ανδρών – γυναικών Κλειστού Στίβου στην Αθήνα, (στα 60μ.), με επίδοση 7.36.
  • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο Μπίρμπιινχαμ (στα 60μ.), όπου έφτασε μέχρι τα ημιτελικά με επίδοση 7.37.  Στα προκριματικά έκανε επίδοση 7,30.
  • Μπρούνο Τζάουλι στη Super League Ανοιχτού Στίβου στο Μόναχο, με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 100 κατέκτησε την 7η θέση, με επίδοση 44.12.

2008

• Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στην Αθήνα, κατέκτησε την 1η θέση (στα 100μ.) με επίδοση 11.57.
  • Μπρούνο Τζάουλι Ανοιχτού Στίβου στην Κωνσταντινούπολη, κατέκτησε την 3η θέση (στα 100μ.) με επίδοση 11.64.  Ακόμη συμμετείχε με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 100 κατέκτησαν την 2η θέση με επίδοση 44.91.

2009

• Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Κλειστού Στίβου στην Αθήνα, κατέκτησε την 1η θέση (στα 60μ.) με επίδοση 7,45
  • Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στη Θεσσαλονίκη, κατέκτησε την 1η θέση (στα 100μ.) με επίδοση 11.48.
  • Μεσογειακούς Αγώνες Ανοιχτού Στίβου στην Πεσκάρα της Ιταλίας, κατέκτησε την 1η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 11.41 και την 3η θέση με την ομάδα 4Χ100.
  • Μπρούνο Τζάουλι στη Super League Ανοιχτού Στίβου στην Ιταλία, με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 100 κατέκτησε την 8η θέση.  Συμμετείχε και (στα 100μ.).

2010

• Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στη Πάτρα, κατέκτησε την 1η θέση (στα 100μ.) με νέο ατομικό ρεκόρ 11.24.
  • Μπρούνο Τζάουλι στη Super League Ανοιχτού Στίβου στην Νορβηγία, κατέκτησε την 3η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 11.31.
  • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου στην Ισπανία, κατέκτησε την 7η θέση (στα 100μ.), με επίδοση 11.36, με την ίδια επίδοση της 6ης θέσης. Στα ημιτελικά είχε επίδοση 11.26.

2011

• Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Κλειστού στην Αθήνα, κατέκτησε την 1η θέση (στα 60μ.) με επίδοση 7.28.
  • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Κλειστού Στίβου στο Παρίσι, κατέκτησε την 9η θέση (στα 60μ.), με επίδοση 7.24.
  • Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών Ανοιχτού Στίβου στην Αθήνα, κατέκτησε την 1η θέση (στα 100μ.).